New Nationalism

Tomas Rafa's (Rafavideoart) documentary film archive
Loading images...

Tomáš Rafa nalepil na múr v Michalovciach 96-metrový bilboard


Výtvarník Tomáš Rafa zrealizoval v stredu 30. novembra 2011 megabilboard na kontroverzný betónový “športový múr” v Michalovciach. Ten v roku 2009 oddelil michalovské sídlisko Východ od rómskej osady Angi mlyn. Oficiálne bol predstavený ako miesto športových aktivít, dodnes tam však športová aktivita nevznikla. Čerstvý držiteľ Ceny Oskára Čepana pre mladého umelca za rok 2011 preto na bilboarde použil štylizovaný farebný motív športujúcich siluet detí a mládeže s futbalovými loptami.

Bilboardová tlač má dlžku spolu 96 metrov a je na takmer 3-metrovom múre z vonkajšej strany od osady Angi mlyn. Prvé reakcie miestnych obyvateľov sú pozitívne, rovnako Mesto Michalovce s realizáciou veľkorozmerného diela súhlasilo.

Tomáš Rafa je výtvarník a dokumentarista, absolvent Akadémie umení v Banskej Bystrici a Akadémie krásnych umení vo Varšave, kde v súčasnosti pôsobí ako asistent. V rámci svojho dlhodobého projektu „Nový nacionalizmus v srdci Európy” nakrúca už niekoľko rokov sériu videí, v ktorých skúma problémy spolužitia menšiny s majoritou alebo hranice medzi patriotizmom a extrémizmom. Často sa ocitá v centre diania alebo miestneho konfliktu, cestuje medzi Českom, Slovenskom, Poľskom a Maďarskom, točil už aj vo Švajčiarsku. Realizuje aj ďalšie umelecké aktivity typu performance alebo umenia vo verejnom priestore – na michalovskom “športovom múre” si s miestnymi chlapcami už pred dvoma rokmi zahral futbal v blate po výstavbe. Práve z tejto akcie pochádza aj nápad na realizáciu veľkorozmernej tlače priamo na rovnakom mieste.

Produkčne sme aktuálny projekt Tomáša Rafu zastrešili my zo Stanice s podporou grantu Ministerstva kultúry SR v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Ďakujeme tiež za ochotnú spoluprácu a pomoc pri tlači a výlepe billboardu spoločnosti Gryf. Viac sa o jeho práci dozviete v utorok 20. decembra 2011, kedy príde Tomáš premietnuť svoje najnovšie filmy na Stanicu.

text source

Tagged as: , , , , , , , , , , ,

Comments