New Nationalism

Tomas Rafa's (Rafavideoart) documentary film archive
Loading images...

Queer Parade “Dúhový Pride 2011” Bratislava

BRATISLAVA (Slovakia), 4.6.2011. Spokojnosť s prácou štátnej a bratislavskej Mestskej polície počas podujatia vyjadrili jeho hovorkyňa Romana Schlesinger a primátor mesta Milan Ftáčnik. “Bratislava si môže hovoriť otvorené mesto aj pre LBGT ľudí,” uviedla Schlesinger.“Bezpečnostné opatrenia nerušili, ale na druhej strane poskytovali účastníkom komfort, aby sa cítili slobodne a prejavili svoj názor,” uviedol Ftáčnik. Hovorkyňa Schlesinger ho doplnila, že zo strany polície bolo všetko výborne komunikačne a organizačne zabezpečené.

Účastníci akcie sa po programe, ktorý sa skončil po 16.30, začali presúvať z Hviezdoslavovho námestia na samotný pochod. Spočiatku bolo účastníkov iba pár stoviek, ale postupne sa začalo z bočných uličiek vynárať ďalšie množstvo ľudí. Na pochode zúčastnilo vyše 1500 ľudí.

text source
Úvodný program Dúhového pochodu, ktorý sa začal o 13.00, sa tiež niesol v pokojnej komornej atmosfére. Na Hviezdoslavovom námestí bolo približne 400 ľudí, veľa z nich bolo cudzincov. Na podujatí bolí zastúpené americká, holandská, britská, nórska ambasáda i ďalšie veľvyslanectvá. Účastníci prišli aj z Česka, Maďarska, Poľska a krajín západnej Európy.

Námestie pripomínalo nedobytnú pevnosť, kedže z každej strany boli postavené zátarasy a policajti a ťažkoodenci dohliadali na poriadok. Cez námestie bol možný prechod, v jeho okolí boli štátni policajti, hasiči a vo vnútri vyhradenej zóny mestskí policajti. Nasadený bol aj oddiel kynológie, povedal hovorca Mestskej polície Peter Pleva. Aj napriek týmto opatreniam primátor Bratislavy vyhlásil, že dostal informáciu o pokuse extrémistov preniknúť na podujatie.

Skupinka mladých ľudí oblečených v tričkách Slovenskej pospolitosti a v iných tmavých odevoch sa pokúšala protestovať proti pochodu na Hviezdoslavovom námestí. Členovia malej skupiny držali transparent s nápisom “Za tradičnú rodinu, proti deviácií”, na ktorom bolo aj logo Ľudovej strany – Naše Slovensko. Medzi nimi a zábranou bolo asi tridsať obrnených štátnych policajtov.
text source

Tagged as:

Comments