January 30, 2023

Asi stovka prívržencov Ľudovej strany – Naše Slovensko zišla na Hodžovom námestí v Bratislave, aby absolvovala “Národnú púť k soche kráľa Svätopluka”.
Účastníci pochodovali z miesta stretnutia cez Palisády smerom k Bratislavskému hradu, na nádvorí ktorého sa nachádza socha Svätopluka. Podľa organizátora pochodu Mariána Mišúna túto púť robia preto, aby si uctili históriu a symbol Slovenska – dvojkríž a Svätopluka. Zástup nesie slovenské vlajky, zástavy Ľudovej strany – Naše Slovensko, Slovenskej pospolitosti a objavili sa tiež dve vlajky z Čiech – Dělníckej strany a Dělníckej mládeže. text source

Prvýkrát sa Kotleba so svojimi prívržencami pokúsili dostať k soche Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu 7. augusta. Približne 80 účastníkov vtedy pochodovalo zo Župného námestia na Zámockú ulicu, ďalej ich policajti nepustili. Niekoľko desiatok pravicových extrémistov sa pokúsilo dostať do hradného areálu, v čom im zabránili policajní ťažkoodenci s podporou mestskej polície.


Polícia vtedy zadržala desať osôb, medzi nimi i Kotlebu. Niekoľkí účastníci pochodu boli zranení. Na políciu ich predviedli pre neuposlúchnutie výzvy na rozídenie sa počas nepovoleného zhromaždenia pravicových extrémistov.

V ten deň sa uskutočnil v komornej atmosfére pred Národnou radou SR v Bratislave aj protest proti násiliu, šíreniu myšlienok smerujúcich k potláčaniu ľudských práv a slobôd, proti šíreniu myšlienok fašizmu a neonacizmu i šíreniu propagandy a populizmu v spoločnosti.
Za jeho organizáciou bola iniciatíva UM! podporená organizáciami Ľudia proti rasizmu, Človek v ohrození a Iniciatíva za Transparentnú Demokraciu a Inteligenciu. text source